czwartek, 12 lutego 2015

Bezpieczeństwo ekranów akustycznych


Bezpieczeństwo ekranów akustycznych jest głównym kryterium już na etapie projektowania i uwzględnione to zostało w odpowiednich normach. Oprócz wspomnianych już przez TULLA-bud ewentualności obciążeń będących skutkiem uderzeń kamieni wyrzucanych z jezdni przez koła samochodów czy też skutków ewentualnych kolizji z pojazdami ważne jest bezpieczeństwo użytkowników dróg lub innych osób. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli chodzi o ekrany akustyczne przymocowane do krawędzi obiektów mostowych. Od tego typu urządzeń wymaga się dodatkowych wzmocnień (wewnętrznych i zewnętrznych) miedzy panelami w celu ochrony ich przed oderwaniem lub spadnięciem. Zabezpiecza się je przed odpadnięciem za pomocą systemu wzmocnień stężających zdolnych do przeniesienia obciążeń od wszystkich przylegających elementów.


PUNKTY DOSTĘPU

Ekrany akustyczne w pewien sposób ograniczają dostęp do otaczającego terenu na zewnątrz jak i do wewnątrz dlatego potrzebny jest bezpośredni dostęp w postaci specjalnych drzwi ewakuacyjnych.  Wykorzystuje się je głównie w przypadku wykonania prac remontowych, dla służb ratunkowych w razie wypadku lub jako środek ewakuacji użytkowników dróg z miejsca zagrożenia. W przypadku, kiedy punktów dostępu jest zbyt mało tworzone są dodatkowe przejścia ewakuacyjne. Zarówno punkty dostępu jak i przejścia ewakuacyjne powinny być wyposażone w środki zapewniające taką samą skuteczność ochrony przed hałasem, co ekran akustyczny. Drzwi każdego z takich przejść wyposażone są w mechanizmy samozamykające, uszczelniające i zapobiegające przedostawaniu się dźwięków na druga stronę. 

Z innych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa, o których warto wspomnieć to tak zwana przezroczystość dynamiczna, która zapewnia orientację użytkowników dróg, ma to dość istotny udział w poprawie bezpieczeństwa ruchu w miejscach, gdzie ruch drogowy powinien być widoczny.

Oprócz naszego bezpieczeństwa równie istotne jest bezpieczeństwo ptaków. Wyniki obserwacji prowadzonych od lat w wielu krajach wykazały, że zderzenia ptaków z przeźroczystymi ekranami akustycznymi są drugim, co do wielkości czynnikiem ich śmiertelności. Istotne stały się, zatem metody mające na celu ograniczenie kolizji ptaków. Popularnym sposobem było naklejanie sylwetek ptaków drapieżnych, ale nie zawsze okazywały się one skuteczne, więc obecnie stosuje się:

  • Akrylowe ekrany akustyczne z poziomo zatopionymi czarnymi włóknami poliamidowymi
  • Ekrany akustyczne z nadrukowanymi czarnymi liniami 
  • Naklejanie na ekrany pasków taśmy, o szerokości przynajmniej 2 cm w odległości nie większej niż 10 cm od siebie bądź kontrastowych kropek o średnicy 0, 8 cm w odległości 14 mm od siebie.



1 komentarz: