wtorek, 27 stycznia 2015

Zasady projektowania ekranów akustycznych


Zasady projektowania obowiązują w kontekście norm europejskich określających kryteria klasyfikacji urządzeń przeciwhałasowych pod katem właściwości mechanicznych w normalnych warunkach użytkowania, niezależnie od materiałów użytych do ich budowy. Normy te uwzględniają także kryteria oceny bezpieczeństwa użytkowania i oddziaływania na środowisko w typowych warunkach terenowych. 

1. Pierwszym kryterium to obciążenie dynamiczne (obciążenie wiatrem). Znaczącą rolę odgrywają tutaj warunki klimatyczne panujące w danej lokalizacji. Projektując ekrany akustyczne kierujemy się normą PN-,77/B-02011, która określa, jakie zasady obowiązują podczas ustalania obciążenia wiatrem. Pod uwagę brane są najbardziej niekorzystne obciążenia dla poszczególnego elementu, a ich wartości uzależnione są od rodzaju strefy wiatrowej oraz wartości współczynników ekspozycji, porywów wiatru i współczynnika aerodynamicznego. Dodatkowo norma uwzględnia kilka przypadków obciążeń dynamicznych od pojazdów dla ruchu drogowego w otwartym powietrzu w odległości 1 i 3 m od urządzenia oraz dwukierunkowego ruchu drogowego w tunelu powietrza w odległości 1 m od ekranu akustycznego.  

2. Drugim kryterium to ciężar własny elementów akustycznych, który potrzebny jest do oszacowania współczynnika izolacyjności akustycznej ekranu (ważny w projektowaniu elementów akustycznych, jak i konstrukcji nośnych). Zatem w obowiązującej normie zdefiniowany został ciężar w stanie suchym i mokrym.  

Ciężar elementów akustycznych ekranu w stanie suchym obliczany jest na podstawie wymiarów badanych materiałów, a ciężar obliczany jest, jako wartość minimalna bez uwzględnienia ram i wzmocnień. 

Ciężar w stanie mokrym bierze pod uwagę, że otwory i porowate materiały mogą się wypełnić woda, więc ciężar rozpatrywany jest z uwzględnieniem ciężaru ekranu i wchłoniętej wody łącznie.

3. Trzecim kryterium to obciążenia dynamiczne z odśnieżania pługami – odnosi się ono do zimowego utrzymania dróg (śnieg i lód odrzucany przez pług może uszkodzić ekrany akustyczny). Wielkość obciążenia zależeć będzie od typu pługu, prędkości oraz od odległości ekranu akustycznego od krawędzi drogi. Ekrany akustyczne powinny cechować się w tym względzie odpornością na uszkodzenia, takie jak deformacja, przesuniecie, które spowodowałoby otwarcie styków miedzy panelami. Natomiast elementy akustyczne powinny stabilnie trzymać się swoich podpór i zamocowań.

Do wspomnianych norm należy jeszcze uwzględnić pozostałe obciążenia. Ekrany akustyczne narażone są często na uderzenia kamieniami wyrzucanymi z jezdni przez koła samochodów. W tym przypadku wymaga się, aby ekrany były odporne na takie uderzenia. Jako że ekrany akustyczne nie są projektowane pod kątem zderzeń z pojazdami stosuje się bariery bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeżeli w przypadku montażu ekranów nie jest możliwe przynajmniej odsunięcie ich od drogi należy rozpatrzyć skutki ewentualnych kolizji z pojazdami. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz