poniedziałek, 23 marca 2015

Zbrojenie i naprawa konstrukcji


Ponieważ beton jest materiałem, którego wytrzymałość na rozciąganie jest bardzo mała często zachodzi potrzeba naprawy lub zbrojenia betonu elementami stalowymi. Zbrojenie konstrukcji betonowej wykonuje się specjalnymi wkładkami stalowymi takimi jak liny, pręty czy siatka szczególnie w miejscach, w których występują naprężenia nadwyrężające wytrzymałość betonu. Dzięki dobrej przyczepności między zbrojeniem i betonem stal w elemencie żelbetowym będzie przenosić głównie naprężenia rozciągające – Konstrukcja może znosić znacznie większe obciążenia. 

Do zbrojenia konstrukcji stosuje się zazwyczaj stal niskowęglową, która powinna spełniać wymagania norm PN-S-10040: 1999 oraz PN-91/S-10042. Prace związane z naprawą i zbrojeniem konstrukcji betonowych i żelbetowych wykonać można ręcznie lub mechanicznie w zależności od typu i wielkości konstrukcji.  Z pewnością nie powinno zabraknąć sprzętu do przygotowania mieszanki betonowej, sprzętu ciesielskiego, żurawia o udźwigu dostosowanym do ciężaru elementów budowlanych na giętarkach, nożycach i szlifierkach do betonu kończąc.

Przygotowanie zbrojenia

Stal na wykonanie zbrojeniowa dostarczana jest na plac budowy w postaci tak zwanej walcówki w kręgach o masie nieprzekraczającej 1 tony bądź w postaci prętów o długości 10-12 metrów. Pręty ze stali wysokiej klasy są dodatkowo żebrowane. Przygotowanie zbrojenia jest ważnym elementem i przed zbrojeniem konstrukcji pręty i walcówki powinny być oczyszczone z zendry, rdzy (ręcznie szczotkami lub mechanicznie), kurzu czy błota (strumieniem wody). W przypadku, kiedy pręty zbrojenia noszą ślady zanieczyszczenia smarem lub farbą olejną należy je opalać do całkowitego usunięcia zanieczyszczeń. Nadmienić należy tutaj, że proces czyszczenia nie powinien powodować zmian we właściwościach technicznych stali czy też późniejszej korozji. Cięcie stali zbrojeniowej przeprowadza za pomocą mechanicznych noży lub palnikiem acetylenowym. 

Po ukończeniu prac zbrojeniowych zleceniodawca przechodzi do sprawdzenia zgodności ułożenia zbrojenia z projektem w zakresie ilości, jakości i gatunku użytej stali, średnicy prętów (liny), prawidłowego otulenia (grubości otuliny). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz