środa, 27 sierpnia 2014

Rozbiórki i wyburzenia w praktyce

Do najbardziej powszechnych rozbiórek obok tych ręcznych zaliczyć trzeba rozbiórki minerskie
przy pomocy materiałów wybuchowych. Pozwalają one na wykonanie pracy wyburzenia w warunkach, w których urządzenia mechaniczne są znacznie mniej użyteczne. Podstawową zaletą, rozbiórki minerskiej jest bardzo krótki czas, w którym wykonane zostaje zadanie, bowiem liczone jest milisekundach bądź kilku zaledwie sekund. Rozbiórki i wyburzenia tego typu dotyczą najczęściej kominów żelbetowych, ceglanych oraz wież począwszy od basztowych, wyburzeń obiektów wieloprzestrzennych po wieże ciśnień i wieże przesypowe.

Rozbiórki i wyburzenia obiektów stalowych

Do tej grupy obiektów zaliczamy takie, których podstawową konstrukcją są stalowe słupy nośne, stalowe belki, zakłady przeróbcze, zwałowarki, kotłownie itp. Rozbiórka takich obiektów wykonywana jest poprzez demontaż konstrukcji za pomocą palników bądź obaleniem z zastosowaniem ładunków kumulacyjnych lub obalaniem przy równoczesnym wyburzeniu żelbetowych fundamentów, na których wspiera się stalowa konstrukcja nośna.

Wyburzenia i rozbiórki ręczne

Są to wszelkiego typu prace, które z uwagi na wykorzystaną technologię robót nie mogą zostać rozebrane lub wyburzone przy użyciu materiałów wybuchowych lub ciężkiego sprzętu budowlanego. W takich przypadkach elementy konstrukcji wskazane do usunięcia zostają odcinane przy użyciu specjalistycznych narzędzi takich jak młoty pneumatyczne, elektryczne, pił diamentowych, minikoparek i klinów hydraulicznych.

Wyburzenia i rozbiórki ręczne stosujemy przede wszystkim w obiektach, których konstrukcja przeznaczona jest do dalszego użytkowania, w obiektach gdzie nie można zastosować ciężkiego sprzętu w szczególności na sąsiedztwo obiektów zabytkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz