piątek, 19 grudnia 2014

Wykorzystanie procesów gięcia stali na zimno


Postęp techniczny w dziedzinie budownictwa umożliwia wykonywanie wielu nowych konstrukcji, o których nawet nie myślano kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Specjalistyczne maszyny, takich jak prasy krawędziowe, wykrawarki narzędziowe oraz procesy walcowania i gięcia na zimno pozwalają zaoferować szeroką gamę elementów i systemów tworzenia hal zimno giętych. Są to obudowy hal, na których wykonanie składają się na przykład kształtowniki gorącowalcowane, płatwie dachowe czy kasety ścienne i blachy trapezowe.

Procesy gięcia stali na zimno pozwalają dziś wykonywać nowoczesne hale dukcyjne i magazynowe. Swoboda kształtowania optymalnych przekrojów poprzecznych pozwala uzyskać korzystne charakterystyki geometryczne profili zimnogiętych w stosunku do pola ich przekrojów. To lekkie konstrukcje z profili o dużej wytrzymałości konstrukcyjnej, których podstawową zaletą jest zmniejszone zużycie stali (nawet do 45 - 50%). W tym niższy koszt fundamentowania, a zwłaszcza skrócenie czasu montażu o 30%.  Dla spełnienia odpowiedniej nośności cienkościennych profili wymagane jest stosowanie ocynkowanych powłok antykorozyjnych. Nadmienić można, że istnieje możliwość przedłużania segmentów hali w każdym momencie użytkowania. 

Kształty profili zimnogiętych

- profile typu Sigma (jednym z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie profili zimnogiętych)
- profile typu Z (umożliwiające szybką i łatwą zabudowę)
- profile typu C

Zastosowanie hal zimnogiętych

Tego typu hale z powodzeniem budowane są do wykorzystania, jako hale produkcyjne, magazyny (przechowalnie warzy i owoców) zimnogięte znajdują szerokie zastosowanie w konstrukcji hal produkcyjnych, magazynowych, sortowni i przechowalni owoców i warzyw lub garaże na maszyny rolnicze. 

czwartek, 11 grudnia 2014

Charakterystyka konstrukcji żelbetowych

Część II


Wykonywanie otworów w konstrukcji żelbetowej

Często w czasie realizacji celów budowlanych występuje konieczność wykonania otworów tak zwanych małośrednicowych potrzebnych do przeprowadzenia w danym miejscu instalacji obsługującej budynek. Z reguły nie ma problemu by uzgodnić z konstruktorem budynku wykonanie takich otworów, ale jeżeli nie może zostać wydana taka zgoda (głównie ze względu na osłabienie konstrukcji budynku) projektant instalacji zmuszony jest do szukania innej możliwości przejścia instalacji w innym miejscu.

Do wykonywania otworów w konstrukcji żelbetowej wykorzystujemy wiertnice, na przykład przy wykonywaniu otworów w ścianach lub stropach. W trudno dostępnych miejscach, w których montaż wiertnicy jest niedopuszczalny używa się ręcznych wiertnic (nasada na wiertarkę w kształcie koronki stalowej z zębami diamentowymi).

Termin - konstrukcje sprężone 
Terminem tym określamy konstrukcje wykonane z betonu, które zbrojone są tak zwanymi cięgnami. Cięgna te wywołują trwałe naprężenie w betonie znacznie wzmacniając całą konstrukcję.  

Przy czym rozróżniamy cięgna przyczepnościowe i cięgna bezprzyczepnościowe. 

1. System bezprzyczepnościowy polega na stosowaniu pojedynczego cięgna pokrytego specjalną osłonką mającą na celu minimalizację przyczepności do betonu.  O bezpieczeństwie konstrukcji nośność kabla, zakotwienie (sposób zbrojenia strefy zakotwień).  

2. System przyczepnościowy polega natomiast na umieszczeniu cięgien w specjalnych kanałach stalowych bądź plastikowych. Po sprężeniu kanały są iniektowane, to zapewnia właściwą przyczepność kabla do betonu. Istotne jest by uniemożliwić wykraplanie się pary wodnej w pobliżu stref zakotwienia cięgien.

Do kategorii konstrukcji sprężonych zalicza się także konstrukcje strunobetonowe i kablobetonowe. Konstrukcje sprężone stosuje się przy budowie różnego rodzaju silosów, mostów i dźwigarów.